Vážení přátelé WOOLIFE, jsme rádi, že vám můžeme společně s Australian Wool Innovation Limited a The Woolmark Company přinést informace o jedinečných vlastnostech a informovat o výhodách čistého přírodního materiálu, ovčí vlny Merino.

Vážení přátelé WOOLIFE,
jsme rádi, že vám můžeme společně s Australian Wool Innovation Limited a The Woolmark Company přinést informace o jedinečných vlastnostech a informovat o výhodách čistého přírodního materiálu, ovčí vlny Merino.

PODĚKOVÁNÍ
Iniciativy výzkumu zahrnuté v tomto dokumentu odráží investice, které jménem australských producentů vlny a australské vlády, vynaložila společnost Australian Wool Innovation Ltd. s podporou CSIRO.
ACKNOWLEDGMENTS
The research initiatives incorporated into this document reflect investments made through Australian Wool Innovation Limited on behalf of Australian wool growers and the Australian Government, with the support of the CSIRO.


Vlasta Veselíková a spolupracovníci

 

Vlněné vlákno

Přírodní vlákno.
Dnes má Austrálie celosvětovou pověst jedné z vědecky nejvyspělejších zemí světa produkujících vlnu.
Australská vlna Merino je všeobecně považována za nejjemnější a nejměkčí produkovanou vlnu na světě.
Austrálie, která dodává přes 80% světové produkce vlny Merino pro odívání, je celosvětovým "domovem vlny Merino".
Extra jemné a vysoce výkonné vlákno Merino, vykazující celou řadu jedinečných vlastností, vzešlo ze staletí trvajícího vývoje, podporovaného selektivním chovem.
Ryze přírodní, biologicky rozložitelná a obnovitelná vlna Merino má dobré předpoklady k tomu, aby uspokojila rostoucí celosvětovou poptávku po přírodních a ekologicky čistých výrobcích.
Merino je čistě přírodní vlákno rostoucí po celý rok na 70 miliónech australských ovcích Merino, živených prostou kombinací vody, vzduchu, slunce a trávy.
Biologicky rozložitelné.
Vlákno Merino se na rozdíl od většiny umělých vláken při likvidaci rozloží zpět do země přirozenou cestou během několika let.
Většina syntetických látek se naopak rozkládá extrémně pomalu.
Obnovitelné.
Australské ovce Merino každým rokem produkují nové rouno, čímž se stávají plně obnovitelným zdrojem vlákna.
Farmáři produkující z generace na generaci tuto jemnou vlnu ukázali, jak lze účinně obhospodařovat australskou venkovskou půdu při současné ochraně přírodního prostředí, podpoře venkovských komunit a naplnění potřeb zákazníků, kteří cítí stále vyšší odpovědnost k životnímu prostředí.

Aktivní vlákno

Merino patří díky svým jedinečným vlastnostem regulace teploty a vlhkosti k technicky nejdokonalejším vláknům na světě.
Jak jedinečná struktura vlny ovlivňuje její chování?
Chemické vazby uvnitř vláken Merino jim umožňují absorbovat výpary vlhkosti. Bez tohoto účinného disperzního systému by pára jednoduše zkondenzovala a vytvářela kapky potu na povrchu pokožky.
Uvedené schéma znázorňuje tuto jedinečnou strukturu vlákna Merino s elektronicky nabitými postranními řetězci.
Proč je důležitá regulace teploty?
Regulace teploty je nezbytná k udržování lidského života.
Vzhledem k tomu, že oděvy Merino nabízejí v porovnání s jinými látkami podobné struktury a hmotnosti špičkovou izolaci a prodyšnost, chrání svého nositele před teplotními extrémy (horkem či chladem). Díky této izolační vlastnosti se vlna stala synonymem tepla, zatímco její prodyšnost chrání nositele proti horku.
Princip přenosu vlhkosti
V horkých klimatech nebo při zvýšené fyzické zátěži se mikroklima nad pokožkou nasytí výpary. Pokud oděv není schopen tuto vlhkost odvést z pokožky svého nositele ven, pokožka studeně zvlhne.

Vlákno Merino je schopno absorbovat výpary vlhkosti představující až 35 procent jeho suché hmotnosti.
Oděv Merino v blízkosti pokožky v horkých klimatech, nebo při zvýšené fyzické zátěži, proto aktivně odvádí molekuly výparů vlhkosti od těla. Mikroklima nad pokožkou nositeleje pak méně nasyceno výpary, vlhkost pokožky je nižší a výpary mají menší sklon k tvorbě kapek potu na jejím povrchu.

 

 

Prodyšnost

Vědeckým výkladem "prodyšnosti" je míra zadržování vlhkosti.
Zadržováním vlhkosti se rozumí schopnost tkaniny absorbovat výpary vlhkosti z mikroklimatu nad pokožkou a znovu je uvolnit, pokud vlhkost poklesne. Hovoříme-li o tom, že oděv "dýchá", rozumíme tím jeho schopnost odvádět pot tak, aby nositel nepociťoval studenou vlhkost nebo se necítil nepohodlně. Hmotnost výparů absorbovaných vláknem jako poměrná hodnota jeho suché hmotnosti je známá také jako hygroskopická vlastnost.

Vlna Merino je silně hygroskopická, což znamená, že je lépe uzpůsobená k absorbování výparů vlhkosti vytvářených jejím nositelem a k jejich vypouštění do atmosféry.
Výsledkem je snížení vlhkosti v mikroklimatu mezi pokožkou a oděvem, což se projevuje minimálním pocením.

Přirozený komfort

Jelikož jsou vlákna Merino jemnější než vlákna tradiční vlny, při kontaktu s pokožkou vytvářejí příjemně měkký pocit. Díky své vynikající přirozené elasticitě dokonale ladí s tělem svého nositele. Oděvy z vlny Merino nošené přímo na těle jsou proto ideální na protahovací cviky, například posilování nebo jógu.

Co to vše pro vás znamená?

Snadná péče
Vlákna vlny Merino mají přirozenou ochrannou vrstvu, která zabraňuje vstřebávání skvrn a díky sníženému hromadění statického náboje nepřitahují snadno prach. Díky nejnovějším inovacím lze také mnohé výrobky z vlny Merino prát v pračce a sušit v sušičce.
Přirozeně bezpečnější vlákno
Vlákna vlny Merino přirozeně pohlcují UV záření, čímž uživatelům tohoto oblečení poskytují ochranu před slunečními paprsky. Navíc díky relativně vysokému obsahu vlhkosti a dusíku jsou vlákna Merino přirozeně ohnivzdorná.

Odolnost proti zápachu
Vlna Merino si déle udržuje svěžest. Díky své struktuře a vlastnostem vstřebávání vlhka má sníženou tendenci k vytváření tělesných zápachů. Její složitá chemická struktura uzavře pachové molekuly uvnitř vlákna a uvolní je pouze při praní.
Tvarová stálost
Vlákno vlny Merino je přirozeně elastické. Dokáže se natáhnout podle potřeby uživatele a poté opět vrátit do svého přirozeného tvaru. Oblečení z vlny Merino je proto méně náchylné k vytažení či ztrátě tvaru.
Antistatické vlastnosti
Oblečení z vlny Merino nehromadí elektrostatický náboj a proto má sníženou tendenci přitahovat chuchvalce a chmýří. Během cvičení se navíc nelepí na tělo, jako je tomu u mnoha syntetických materiálů, čímž zvyšuje pohodlí během tréninku.
Regulace teploty
Vlákna vlny Merino mají přirozenou kadeřavost, což zajišťuje oděvům z Merino vlny výborné izolační schopnosti a prodyšnost. Oblečení z vlny Merino chrání uživatele před extrémními teplotami - udržuje teplo, je-li vnější teplota nízká, a naopak chladí ve vysokých teplotách.
Pocení je přirozeným regulátorem teploty – odpařováním tekutiny z povrchu pokožky vzniká velmi silný chladicí účinek. Oděv může potenciálně tomuto procesu zabraňovat a způsobovat tak přehřátí. V porovnání s oděvy z jiných vláken má však proces odvodu výparů u vlny Merino za následek nižší teplotu svalů, které jsou pak schopny pracovat s vyšší intenzitou.

 

Co je důležité vědět při nákupu vlněných výrobků?

1. Hustota-množství vlny - hmotnost vlněného materiálu v gramech na metr čtvereční (g/m2)
Podle účelu použití:
a) 450-600g/m2 - ideální na lůžkoviny (především podložky na lůžko pod prostěradlo a povlečené lůžkoviny.
Čím větší gramáž, tím je vlna hustší, tím lépe plní svůj účel.
b) 150g/m2 vlna Merino pro lehké spodní prádlo (letní)
c) přes 200g/m2 vlna Merino pro kvalitní celoroční prádlo

2. Jemnost vlákna - tloušťka (průměr) vláka v mikronech (1µm=0,001mm)
Podle účelu použití:
a) 25-30µm - ideální na lůžkoviny (především podložky na lůžko pod prostěradlo a povlečené lůžkoviny. Proč? Vlas je pevnější a neslehne se tak snadno jako jemnější vlákno, také je zajištěna lepší cirkulace vzduchu mezi vlákny
b) 20-25µm jemná vlna na lůžkoviny, Merino, Kašmír apod., vhodné i pro děti
c) do 20µm nejjemnější vlna Merino pro spodní prádlo
Lidský vlas má tloušťku mezi 40-90µm.

3. Čistota vlny
Důležitým parametrem je čistota vlny. Tu garantuje zákazníkům označení výrobku vlněnou pěčetí WOOLMARK - PURE NEW WOOL.

Údržba vlněných výrobků WOOLIFE

Údržba vlněných výrobků není obtížná, pouze není stejná jako výrobků ze syntetických, umělých materiálů.
Vlna má díky lanolínu silné samočistící schopnosti. Větrání, vyklepání nebo vysátí podporuje samočistící vlastnosti vlněných vláken. Výrobek můžeme používat povlečený. Je tedy hygienicky chráněný a proto ho není nutné čistit či prát tak často.
Malé nečistoty lze odstranit vlhkým hadříkem. Ovčí rouno má schopnost pohlcovat vodu až do 35% své hmotnosti. Přitom zůstává na dotyk suché a vlhkosti se snadno zbaví, jakmile prostředí přestane být vlhké.

Vyčistit vlněný výrobek můžeme těmito způsoby:
První, nejjednodušší a nejšetrnější způsob je suché čištění: výrobek vyklepejte, vyvěste, nechte několik hodin vyvětrat – nevystavujte slunečnímu záření! Takto čistit doporučujeme výrobek minimálně jednou za měsíc.

Druhý způsob je šetrné namočení . Tento způsob vyžaduje dodržení těchto jednoduchých kroků:
První krok: výrobek namočte do vany do vlažné vody do 30 stupňů s použitím přípravku BATIM na vlnu a rukou s roztaženými prsty lehce stlačujte.
Druhý krok: vypusťte vodu z vany, výrobek neždímejte, ale stejným způsobem dlaní stlačujte a takto vymačkejte přebytečnou vodu.
Třetí krok: výrobek nechte volně uschnout. Počítejte s tím, že schnutí bude trvat déle, ale výrobek Vám tuto péči bohatě vynahradí. Nesušte na přímém slunci, přímém zdroji tepla (radiátory) a v sušičkách! Takto doporučujeme čistit maximálně jednou za rok. Příliš časté praní nebo nesprávná údržba může urychlit nebo zapříčinit postupné plstnatění vlny.

Další způsob a možnost čistění je nechat výrobek vyčistit v autorizované čistírně. Péče o vlněné výrobky tedy není složitá. Pokud chceme zachovat výborné funkční vlastnosti tak vyžaduje dodržovat námi zmíněná pravidla. V případě, že v našem výkladu je pro Vás nějaká informace nesrozumitelná, zavolejte nám prosím na naši infolinku, tel. č. 461 612 579 a my Vám rádi poskytneme podrobnější informace.

Jsme dlouholetým licencionářem Australian Wool Innovation (The Woolmark Company Pty Ltd.), naše vlněné výrobky procházejí náročným testováním a protože požadované parametry splňují, nesou s hrdostí označení vlněnou pečetí Woolmark® (Nejznámější a nejstarší logo-ochranná známky textilních výrobků na světě).

 


© VITAPUR spol. s r. o. 2021.
© TEPLO DOMOVA® a WOOLIFE® jsou ochranné známky firmy Vlasta Veselíková.
© WOOLMARK® je ochranná známka společnosti The Woolmark Company Pty Ltd.
Šíření tohoto materiálu nebo jeho částí je chráněno zákonem a bez svolení majitelů autorských práv není dovoleno.